Psychoterapia Psychodynamiczna
Terapia psychodynamiczna to jeden z popularniejszych obecnie nurtów terapeutycznych. Praca polega na indywidualnym lub grupowym, bezpośrednim kontakcie, podczas którego pacjent swobodnie wnosi ważne dla siebie problemy, rolą terapeuty natomiast jest dokonywać klaryfikacji, konfrontacji i interpretacji tego, co wnosi pacjent oraz tego, jaka relacja tworzy się między pacjentem a terapeutą podczas sesji. Terapia jest przeznaczona do leczenia zaburzeń osobowości, a jej celem jest uzyskanie przez pacjenta satysfakcji z życia, z siebie, z relacji, ustabilizowanie afektu, stawianie realistycznych celów oraz motywacja do ich osiągania.
Na czym polega terapia psychodynamiczna?
W trakcie terapii psychodynamicznej terapeuta nie narzuca pacjentowi tematu rozmowy, jest neutralny – spotkania zaczynają się od omówienia treści, które wnosi pacjent. Dla wielu osób może to być bardzo trudne, jednakże w przypadku psychoterapii psychodynamicznej niezwykle istotne jest to, jakimi treściami pacjent dzieli się z terapeutą. Wśród podstawowych założeń tego nurtu terapeutycznego jest to, że różne występujące u ludzi dolegliwości mają swoje źródło w nierozwiązanych, zazwyczaj nieuświadamianych sobie konfliktach wewnątrzpsychicznych. Celem terapii psychodynamicznej jest poszukiwanie przyczyn tego rodzaju konfliktów, a następnie wspólne z terapeutą przepracowywanie ich, co ma prowadzić do poprawienia samopoczucia i funkcjonowania pacjenta.
Terapia ta, to nie jak się powszechnie wydaje „terapia na kozetce”. Terapeuta wraz z pacjentem siedzą ze sobą twarzą w twarz , a psychoterapeuta analizuje nie tylko to, co mówi pacjent, ale i jego mowę ciała, afekt. Znaczenie w psychoterapii psychodynamicznej mają nawet takie aspekty, jak to, czy pacjent przychodzi na spotkania punktualnie.
Kiedy warto podjąć terapię i dla kogo jest przeznaczona?
Psychoterapii psychodynamicznej podlegają osoby od adolescencji, czyli około 12/13 roku życia do 60 roku życia. Jest przeznaczona dla osób, które na co dzień doświadczają braku satysfakcji z życia, znacznego niepokoju i różnych trudności w funkcjonowaniu, problemów w związkach, przyjaźniach, pracy zawodowej, tracących sens życia, z obniżonym poczuciem wartości, niezdolnością do tworzenia stabilnych i satysfakcjonujących relacji, ale i pacjentów z rozmaitymi zaburzeniami psychicznymi. Ten rodzaj terapii pomagać może w przypadku m.in. zaburzeń depresyjnych, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania czy zaburzeń osobowości.
Jak długo trwa terapia psychodynamiczna?
Jednym z podstawowych pytań tych pacjentów, którzy mają zacząć uczęszczać na psychoterapię jest to, jak długo będzie owa terapia trwała. Terapia psychodynamiczna jest raczej dłuższym procesem – zajmować może nawet kilka lat. Dokładny czas jej trwania jest oczywiście trudny do przewidzenia na początku terapii i stanowi to raczej kwestię indywidualną. Spotkania z terapeutą odbywają się typowo 1 do 2 razy w tygodniu, czas poszczególnych z nich wynosi z kolei około 50 minut.
Niektórzy pacjenci mogą być zniechęci tym, że terapia psychodynamiczna może trwać przez nawet kilkadziesiąt miesięcy. Z drugiej jednak strony warto wziąć pod uwagę to, że jej ostatecznym celem ma być trwała zmiana osobowości, dzięki której poprawiać się może samopoczucie pacjenta, jak i jego codzienne funkcjonowanie. Aby jednak tego rodzaju zmiana mogła zajść, potrzebny jest po prostu czas.