Medi Sens – Centrum Zdrowia Kostrzyn

Strona główna | MEDYCYNA PRACY | PSYCHOTESTY

MEDYCYNA PRACY

Pracownia Badań Psychologicznych

Badanie kierowców – kiedy?

  1. Badanie psychologiczne jest konieczne, jeśli ubiegamy się o uprawnienia w zakresie prawa jazdy kat. C i C+ E itd.. Następnie obowiązkowa jest systematyczna kontrola. Badania psychologiczne kierowcy zawodowi muszą przechodzić co 5 lat, a po 60 roku życia co 30 miesięcy. Wynika to z Ustawy o Transporcie Drogowym
  2. Badaniu obowiązkowemu podlega kierowca samochodu służbowego, także kat. B
  3. Kierowca pracujący w transporcie drogowym
  4. Kierowcy po przekroczeniu dozwolonej ilości punktów karnych
  5. Kierowcy karani za prowadzenie pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych
  6. Kierowcy – sprawcy wypadku
  7. Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych

 

Pełne badania psychologiczne kierowcy składają się z:

  • wywiadu bezpośredniego i obserwacji
  • oceny i badania sprawności intelektualnej i procesów poznawczych
  • oceny osobowości pod względem funkcjonowania w trudnych sytuacjach
  • badania sprawności psychomotorycznej

 

Oznacza to, że badanie psychologiczne opiera się w głównej mierze na obserwacji oraz wywiadzie z badaną osobą. Wykorzystywane są tu m.in. kwestionariusze osobowości oraz temperamentu, ponadto sprawdza się pamięć, spostrzegawczość, uwagę. Sprawność motoryczna badana jest zaś za pomocą narzędzi diagnostycznych typu miernika czasu reakcji, aparatu krzyżowego i aparatu Piórkowskiego. W mojej pracowni korzystam głównie z najnowocześniejszego narzędzia diagnostycznego – Test2Drive. Analizowane są m.in. refleks kierowcy, zdolność koncentracji, logicznego myślenia, szybkość reakcji, podatność na bodźce, koordynacja wzrokowo-ruchowa, widzenie zmierzchowe, adaptacja po olśnieniu itd.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI:

+48 786 810 610

Czy kierowca może się przygotować do badania psychologicznego?

Pamiętajmy, że psycholog może odmówić przeprowadzenia badania w przypadku złego stanu zdrowia lub złego samopoczucia. Podobnie, jeśli spożywaliśmy alkohol lub inne substancje o zbliżonym działaniu. Wtedy wyznaczany jest nowy termin.

Przed badaniem warto zatem dobrze się wyspać, zjeść zdrowe śniadanie, czy też skorzystać z toalety – nic nie powinno nas dekoncentrować. Dzień wcześniej proszę się nie pić alkoholu, ponieważ może mieć on wpływ na diagnozę.
Badanie psychologiczne to nie egzamin. Jeśli czegoś Państwo nie rozumieją, proszę pytać! W kwestionariuszu czy podczas rozmowy nie ma złych i dobrych odpowiedzi – sprawdzane są raczej nasze emocje, zdolność odczuwania, analizowania. Proszę zaznaczać takie odpowiedzi, które wydają się Państwu słuszne.

Badanie psychologiczne kierowcy średnio trwa godzinę, jednak jego przebieg zależy m.in. od tempa pracy osoby badanej. W przypadku złych wyników powtarza się całe badanie lub pojedyncze zadanie. Jeśli któreś z zadań sprawia trudność, istnieje możliwość podejścia do niego ponownie np. po paru minutach, aby wyeliminować wpływ stresu, zmęczenia czy nieporozumienia.
Spotkanie z psychologiem kończy się omówieniem wyników oraz otrzymaniem odpowiedniego orzeczenia lub zaświadczenia psychologicznego.

Jak przygotować się na badanie psychologiczne kierowcy i operatora maszyn?

Na badanie należy zabrać ze sobą:

  • dowód osobisty lub paszport- Dokument ten jest niezbędny w celu potwierdzenia tożsamości osoby badanej
  • prawo jazdy (kierowcy)
  • skierowanie na badanie – Jeżeli zostało wydane np: przez pracodawcę, policję, Starostę lub lekarza
  • okulary lub soczewki

 

Pamiętaj !

  • Przystępując do badań musisz być w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej
  • Zmęczenie, brak snu, czy choroba w sposób istotny wpływają na obniżenie umiejętności analizy oraz czasu reakcji. Nie spożywaj także alkoholu (ani innych substancji psychoaktywnych) przynajmniej 1 dzień przed badaniem
  • Część zadań opiera się na postrzeganiu wzrokowym, dlatego należy bezwzględnie pamiętać o zabraniu odpowiednich okularów lub soczewek.
Skip to content